Vitamíny jsou esenciální organické látky, které bývají společně s minerály a stopovými prvky označovány jako mikro živiny. Patří mezi základní živiny, které jsou nezbytné pro správnou funkci a rozvoj lidského těla. Vitamíny musíme získávat z potravy, protože si je tělo nedokáže samo vyrobit. Důležité však je, že u vitamínů škodí jak jejich nedostatek, tak i jejich přebytek. Dělíme je podle chemických vlastností na : rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě.

Vitamíny rozpustné ve vodě se v lidském těle neukládají. Rozpouštějí se a poté se dostávají rovnou do krevního oběhu. Pokud jich přijmete nadbytek, vyloučí se v moči a jejich riziko toxicity je oproti vitamínům, které se rozpouštějí v tucích, velmi malé. Jejich přebytek tím pádem nemá na tělo žádný negativní dopad. Do této skupiny patří vitamíny B a C.

Vitamíny rozpustné v tucích se ukládají v játrech a tukové tkáni. Tuto skupinu vitamínů není potřeba přijímat každý den. Jejich hromadění představuje velké riziko toxicity. Do této skupiny patří vitamíny A, D, E a K.

VITAMÍN A

Posiluje imunitu, pomáhá udržet zdravou pokožku a zlepšuje vidění v šeru.

VITAMÍN B

Je důležitý pro správnou funkci metabolismu.

VITAMÍN C

Pomáhá při tvorbě kolagenu, udržuje zdravé cévy a přispívá při procesu hojení zranění.

VITAMÍN D

Přispívá k udržování zdravých kostí. Jeho nedostatkem trpí především děti.

VITAMÍN E

Podporuje krevní oběh a obnovu tělesných tkání. Je také dobrý jako antioxidant.

VITAMÍN K

Pomáhá ve srážlivosti krve a je důležitý pro vývin silných kostí.