Bez správného režimu výživy v rámci aktivního životního stylu můžete vidět velmi pomalý, nebo vůbec žádný pokrok. V horším případě uvedete celé své tělo v ohrožení dysfunkce, včetně úrazů, hormonální nerovnováhy či únavy nadledvin.

Zdravá výživa je základním kamenem úspěchu. Příležitostné vynechání tréninku neohrozí váš pokrok zdaleka tolika jako zmeškaná jídla. Jezte strategicky. Konzumujte jídlo, které vám umožní obnovu po trénincích a dodá vám potřebnou energii. Ujistěte se, že váš výživový režim je vyvážený, realistický, cílevědomý, bohatý na živiny a šitý na míru speciálně pro vás. Přečtěte si pilíře zdravé výživy, které tvoří základ pro Váš úspěch.

Poznejte sami sebe a zjistíte, co je pro vás nejlepší ze zdravé výživy

Před tím, než se vydáte na cestu, byste si měli zmapovat průběh. Přesně určit, čeho chcete dosáhnout a na základě toho plánovat, co pro vás funguje nejlépe. Řekněte o svých cílech i svým dobrým přátelům, určete si své silné a slabé stránky – to bude hrát ve váš prospěch.

Například možná víte, že jste ranní ptáče. Naplánujte si tedy cvičení v dopoledních hodinách. Pokud vaše cesta vede kolem rychlého občerstvení, nejlepší způsob je, zvolit jinou trasu, nebo si připravit svačinku, abyste nebyli v pokušení si koupit něco nezdravého k jídlu.

zdrava vyziva

Zdravá výživa je nejen ovoce a zelenina

Toto poznání pochází z dlouhého seznamu zkušeností. Pečlivě sledujte pokroky svého tréninku a každodenního pojídání, abyste mohli stanovit případné úpravy, které potřebujete. Pokud toužíte i nadále po jídlu, které nepatří mezi ty nejzdravější, čas od času si ho dopřejte. Jeho úplným vyloučením jste totiž odsouzeni k nezdaru. Jezte je ale s mírou.

Podívejte se na dokument Změna stravy

Při změně životního stylu je dobré být realistický

To znamená znát omezení svého těla. Dietní režim, který je těžké udržet nebo který vytváří nepřiměřený tlak, není reálný dlouhodobě. Pro dlouhodobý úspěch musí být vaše nutriční strategie šitá na míru vašim reálným potřebám.

Vhodný je rozumný, vyvážený přístup s řadou potravin, ze kterých si budete vybírat. Není to proces, který sestavíte přes noc. Během své transformační cesty zjistíte, že nelze začít ihned s doporučenými hodnotami – jistě, tento přehnaně restriktivní přístup může fungovat po dobu několika dní, ale vy potřebujete něco, co je realistické a udržitelné.

Být realistický tedy znamená nastavit si dosažitelné cíle a návyky. Místo toho, abyste se úplně vyhnuli plnotučnému mléku, které máte tak rádi, zkuste jej nahradit bezlaktozovým nebo kokosovým mlékem. Spíše než to, abyste jedli méně jídla, vyzkoušejte vyměnit větší talíře za menší. Je to všechno o malých, zvládnutelných úpravách, které vás nebudou tolik omezovat, a proto se s postupnými dalšími úpravami můžete dostat až na cílený vyvážený jídelníček.

Při změně návyků je důležité být sebevědomí

Smysl předchází všechny akce. Musíte jednat s přesvědčením, což zahrnuje stanovit si takový nutriční plán, který vám pomůže dosáhnout cílové váhy. Vše co děláte, má svůj účel. Než začnete s dietou, stanovte si, co je váš cíl. Nutriční plán je palivem pro vaše tělo, které je potřeba přizpůsobit svým cílům. Spousty skvělých zdravých pokrmů, které si můžete dopřát bez nejmenších výčitek svědomí, naleznete na našem webu v kategorii – Dietní recepty.